(0392) 444 22 98
+

Teknik Servis Ve Destek

Teknik Servis hizmetlerimiz "YERİNDE" ve "TEKNİK SERVİSTE" olmak üzere iki şekilde verilmektedir. Teknik servisimizde getirmiş olduğunuz cihaz ve aksamlar bir ürün teslim alma tutanağı ile teslim alınır ve teknik servis formu giriş bölümü doldurulur. Bu alana cihaz ve aksamlarının problemleri doğru olarak anlatılmalıdır ki, cihazın sorunu daha kısa zamanda tesbit edilebilsin.

          Cihaz Probleminin anlaşılabilmesi için cihaz ön testten geçirilir.Bu test sonrasında müşteriye cihazın sorunu ve tamiratı hakkında bilgi verilerek onay alınır. Ön test sonrasında çıkan problemlerden başka tamir edilmesi ya da değiştirilmesi gereken parçalar olursa bu müşteriye yeniden bildirilerek onay alınır. Onayda parça ve servis ücreti de belirtilerek müşterimizin ne kadar ücret ödeyeceği mutlaka söylenir.

          Tamir etme onayı alındıktan sonra, Bakım- Onarım bölümü tamirat işlemine başlar. Eğer cihazın değiştirilecek yedek parçasısının temininde bir zaman sorunu var ve sipariş verilmesi gerekiyorsa, bu yeniden müşterinin onayına sunulur ve tahmini temin süresi müşterimize belirtilir. Herşeyin yolunda gitmesi ve tamirat işleminin tamamlanması durumunda, bakım onarım ekibi servis formunu doldurarak cihazı kontrol elemanına teslim eder. Kontrol elemanı tarafıdan cihazın son kontrolü yapılır ve müşterinin belirtmiş olduğu arızanın giderilip giderilmediği test edilir. Eğer bu test sonrasında sorun çözülmüş ise cihazla ilgili servis formu onaylanır ve teslim tutanağı ile teslim alınmış tüm parçalar müşteriye teslim edilir ve tahsilatı yapılır. Cihaz ayni arızaya karşı 3 ay garanti kapsamındadır.